2440/2014
Enkeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Kompenseret balance. Hvid emaljeskive med guldvisere. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 50 mm. Uret vejer ca. 76 g. 1890–1900'erne.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Armbåndsure, 2. oktober 2024
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt
16 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||