2450/826
Jacob Hermann (f. 1910, d. Ulfborg 1995)
Et par armstole med stel af palisander, betrukket i sæder med sort skind. Model 69. Udført hos Randers Møbelfabrik. 1960'erne. (2)
Litteratur: Katalog fra Møbelfabrikantforeningens 16. Møbelmesse i Fredericia 1965, s. 112.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmede. En stol med flere brud på kopstykket.
Vurdering