2132/​705

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 3½-3 Jubilæumspendel”. Pendel med overskærm og fatningshus af kobber, mellem- og underskærm af opalglas. Formgivet 1929. Udført i begrænset antal hos Louis Poulsen, 2014. Diam. 33.

Udført i 2014 i anledning af Poul Henningsens 120-års fødselsdag.

Serie nr. 12010141116918.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nummerbevis medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK