2132/705
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3½-3 Jubilæumspendel”. Pendel med overskærm og fatningshus af kobber, mellem- og underskærm af opalglas. Formgivet 1929. Udført i begrænset antal hos Louis Poulsen, 2014. Diam. 33.
Udført i 2014 i anledning af Poul Henningsens 120-års fødselsdag.
Serie nr. 12010141116918.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nummerbevis medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag