2049/7159
Maske af udskåret patineret træ, bevægelig underkæbe, rester af kaolin samt sort pigment. Ogoni. Nigeria. H. 34 cm.
Proveniens: Ex. Alex Wittendorff.
Kæben restureret.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag