Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Slædekørsel i et snedækket landskab. Sign. Emanuel A. Petersen. Med dedikation fra kunstneren på bagsiden. Olie på lærred. 87×102.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 479, 1985 nr. 410. Bruun Rasmussen auktion 589, 1993 nr. 341. Afbildet s. 94.
Enkelte minimale krakeleringer og retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024