2032/​183

Empire sukkersæt af forgyldt sølv, prydet med agern ornamentik, bestående af sukkertang og 12 teskeer. Graveret med ejerinitialer IC. Lødighed 13. Tyskland 19. årh. Vægt 205 g. L. 14,-15 cm. I tilhørende æske af maroquin med guldpræget ejerinitialer IC.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Sukkertang med reparation. Æske - defekt lås.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK