1949/8555
To russiske epitaphios, broderet med forgyldt tråd på blå fløjl med bemalede ansigter i form af Christi Corpus og Begrædelsen. 19. årh. Ca. 100×163 og 96×153. (2).
Kraftig slitage, manglende farve og frynser, løse tråde og huller.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag