2442/7029
Dansk design
50 sæde- og ryghynder betrukket med dybthæftet rødt skind. (50)
25 ryghynder samt en hjørnehynde: B. ca. 77–92.
23 sædehynder. B. ca. 77–92.
En enkelt kvadratisk hynde.
Fremstår med alders- og brugsslitage, pletter, smuds krakeleringer og nogle defekter. Nogle knapper mangler. Dimensionerne varierer.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud