Tysk lommesolur med kompas i ottekantet kasse af forgyldt messing, tre-delt front graveret med hhv. romertal, breddegrader og bladranker, bagkasse graveret “Elev. Pol., Augsburg Paris, 48, Crac au 50, Schreteger”. 18. årh. Diam. 5.
Soluret er antagelig lavet af Kompasmageren Johann Nepomuk Schretteger (1764–1843).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
12 bud
892021 | ||
867731 (Autobud) | ||
892021 | ||
867731 (Autobud) | ||
1141321 | ||
867731 | ||
1141321 | ||
881036 (Autobud) | ||
1141321 | ||
881036 (Autobud) | ||
1141321 | ||
881036 |