2025/8610
Russisk revolutionstallerken af porcelæn, svejfet fane dekoreret med blomster i farver på hvid grund. Mrk. i underglasur grøn A III 93 for Zar Alexander III af Rusland (1881–1894) samt i underglasur blå med hammer, segl og tandhjul 1923 297/303. Diam. 25.
Proveniens: Erhvervet af sælgerne i slutningen af 1980'erne i Rusland, hvor de var udstationeret som diplomater.
Minimal aldersslitage, bl. a. mindre slidt dekoration.
Russisk tema, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud