2042/835
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Panthella”. Standerlampe af hvidlakeret metal og hvid akryl. Formgivet 1971. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Litteratur: Verner Panton, “The collected works”, s. 293.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Afslag ved hul på top af skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud