Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
Vase af stentøj modelleret med to stiliserede hanke. Dekoreret med mat lys grå glasur med rosa og turkisblå glasur. Sign. R. Gauguin. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 10. B. 26.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
13 bud