2347/813
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Munkegaardslampen”. Sæt på femten indbygningslamper af hvidlakeret metal. Skærm af glas med messingring. Udført og mærket hos Louis Poulsen. Diam. 25. (15)
Alders. og brugsslitage, herunder ridser, mærker, skævheder og buler. Nogle skærme sidder løst. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Vurdering
Hammerslag
22 bud