899/​1231

Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)

“Susanna i badet”, fra serien Paris' Dom, 1917. Sign. Kai Nielsen. Stemplet DK 3. Forgyldt bronze på en sokkel af træ. H. 35, eks. sokkel.

Litteratur: Poul Uttenreiter: “Tilskueren”, 1935, gengivet side 454. Litteratur: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur-Maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 1961, gengivet side 99. Udstillet: Dansk Kunsthandel, København, 1919, kat. nr. 1 c. Udstillet: “Kai Nielsen og Albert Naur”, Den Frie Udstillingsbygning, København, 1920, kat. nr. 17. Udstillet: Mindeudstillingen, Charlottenborg, København, 1925, kat. nr. 99 b. Proveniens: Kunsthandler Christian Larsen, København. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København. Erhvervet hos Galerie Birch, København i 1949. Siden nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 9. december 2020

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag

31.000 kr.