2443/​543

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Spanske stol”. Et par armstole af massiv eg. Sæde, ryg og stropper af patineret kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og skjolder. Nogle syninger mangler. Skjolder.

I Lyngby
Vur­dering

40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?