2443/543
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Spanske stol”. Et par armstole af massiv eg. Sæde, ryg og stropper af patineret kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og skjolder. Nogle syninger mangler. Skjolder.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag