Foto endnu ikke klar
883/​1449

Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)

Rektangulært skrin af sølv ciseleret med geometriske mønstre i relief. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1941. Vægt 489 g. H. 5,5. B. 8,9. L. 13,3.

Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt design@bruun-rasmussen.dk

Design, 6. december 2018

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK