872/​276

Antikt Feraghan tæppe, vestlige Persien. Gentagelsesmønster med herati design på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 382×296.

Proveniens: Generalkonsul Strands samling. Victor Bekmand Strand(f. 1898. d. 1983). Strand beklædte en række ledende poster indenfor dansk handel og industri, i 1942 erhvervede han blandt andet Toms fabrikker. Udnævnt til Generalkonsul i Indien 1950.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt carpets@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK