2007/843
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Et par drejelige armstole med stel af aluminum, sæde og ryg med banesyet sort skind. Model EA 108. Udført og mærket med label hos Vitra. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og hak. Stel med afskalninger.
Moderne kunst og design, 11. februar 2020
Vurdering
Hammerslag