903/​522

Thorkild Hansen (f. Hørsholm 1914, d. Tempelkrogen 1964)

“Interaktivitet 128”. Sign. på bagsiden Thorkild 61 med titel. Olie på lærred. 81×64.

Proveniens: Galerie Carstens, Kultorvet, København. Siden i samme families eje.

Thorkild Viggo Hansen var en af medstifterne bag gruppen 'L'Équipo 57'. Under et ophold i Paris i 50erne kom han i kontakt med en gruppe spanske malere, med hvilke han dannede gruppen og skrev manifestet “Interactivité de l'espace plastique” (Interaktiviteten i det plastiske rum). Kunstnerne ønskede i deres billeder at skabe et maksimum af spænding og dynamik gennem de forskellige figurers form og farve.

God original stand. Uregelmæssigheder og mindre håndteringsmærker.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag