879/​992

Et sæt på tre Khasgai tæpper, bestående af hovedtæppe samt et par løbere, sydlige Persien. Design med hageromber med det klassiske og karakteristiske Khasgai-ornament omgivet af gul hovedbort. Sandsynligvis lavet på bestilling efter den klassiske “Triclinium” eller “Audiens” model(oprindeligt et hovedtæppe omgivet af løbere på tre sider). Begge løbere dateret 1329=1911. 20. årh.s midte. Hovedtæppe 370×208. Løberne 352×114 og 345×114.(3)

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Contact: carpets@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 1. juni 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK