2124/826
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Lænestol med stel af teak, løse hynder i sæde og ryg betrukket med grøn uld. Model FD 118. Udført hos France & Daverkosen / France & Søn.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Enkelt løs samling ved forben.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud