1950/726
Arne Bang, Cohr (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj modelleret med fisk samt muslinger i relief. Dekoreret med brungrå glasur med sandfarvede elementer. Sign. monogram. H. inkl. låg 13,5. Tilhørende låg og ske af sølv. Udført og stemplet hos Cohr. Ske: L. 15,5. Sølvdeles samlede vægt 109 g.
Øverste kant med to minimale glasurafslag. Låg samt ske med nogle få minimale overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
24 bud