1450/202
Dansk empire standur i kasse af åremalet træ. Engelsk urværk sign. Bartz, London. 19. årh.s begyndelse. H. 210. B. 53. D. 30.
To lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Revne i træet på base. Mindre stykke liste på venstre side af base mangler.
Ældre malerier og møbler, 8. december 2014
Vurdering
Hammerslag
12 bud