1921/​19

Just Holm (f. Randers 1815, d. Frederiksberg 1907)

Portræt af Rigsfriherre Georg Philip Nikolai Pechlin von Lövenbach, f. 2/12 1790, d. 8/1 1856. Sign. J. Holm, 1846. Olie på lærred. 73,5×60. Uindrammet.

Proveniens: Knuthenborg, inventar nr. 69.

Talrige krakeleringer. Mindre retoucheringer. Mindre aldersslitage.

Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag