2125/978
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. To kontorstole med stel af aluminium og stål, heraf en med armlæn og på hjul. Sæde, ryg og armlæn betrukket med rødbrun skind. Model 3292. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med plette, smuds og krakeleringer. Stel med rustpletter.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag