2138/​724

Mogens Ballin, efterfølger (f. København 1871, d. Hellerup 1914)

Bestik af sølv, skaft smedet med stiliseret ornamentik. Stemplet monogram Herz Ballin, samt M. Ballin Eft. Samlet vægt 493 g. (19)

Bestående af: 7 dessertskeer, L. 17,5, 2 middagsgafler, L. 19, 10 kaffeskeer, L. 11,7.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle dele med mørke overfladepletter same mindre skævhed. Gaflernes spidser med mere markante ridser.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag