830/​29

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

“Man rejser sig fra bordet”. Sign. L. T. 06. Olie på lærred. 90×122. (2).

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 712.

Udstillet: Public Art Galleries, Brighton, “Exhibition of Works by Modern Danish Artists”, 1912 nr. 65. Rådhushallen, København, “Rundskuedagens Kunstudstilling”, 1955 nr. 86.

Maleriet er et forarbejde til nr. 714 i Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier. Dette befinder sig i New York.

Middagen finder sted hos manufakturhandler Jacob Moresco, der i 1906 fejrede 50 års jubilæum i sit hjem “Adelaide”. De kjoleklædte industri- og finansfyrster bryder op efter middagen.

Indrammet plan med navnene på middagsherrerne medfølger.

Proveniens: “Store Kro” i Fredensborg. Se s. 11 i kataloget.

Malerier, 6. juni 2012

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK