Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Man rejser sig fra bordet”. Sign. L. T. 06. Olie på lærred. 90×122. (2).
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 712.
Udstillet: Public Art Galleries, Brighton, “Exhibition of Works by Modern Danish Artists”, 1912 nr. 65. Rådhushallen, København, “Rundskuedagens Kunstudstilling”, 1955 nr. 86.
Maleriet er et forarbejde til nr. 714 i Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier. Dette befinder sig i New York.
Middagen finder sted hos manufakturhandler Jacob Moresco, der i 1906 fejrede 50 års jubilæum i sit hjem “Adelaide”. De kjoleklædte industri- og finansfyrster bryder op efter middagen.
Indrammet plan med navnene på middagsherrerne medfølger.
Proveniens: “Store Kro” i Fredensborg. Se s. 11 i kataloget.
Malerier, 6. juni 2012