1332/​63

Theodor Philipsen and others, 19th century

Joakim Skovgaard and others, 19th century (f. København 1856, d. sst. 1933)

Eric Erlandsen and others, 19th century

Theodor Philipsen: Køer på Saltholm. Usigneret. Betegnet på bagsiden Th. Philipsen Saltholm 1889. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 10×12.

Joakim Skovgaard: Folkedans, antagelig i Grækenland. Sign. J. S. 1885. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 10×29.

Eric Erlandsen.: Parti fra Athen. Sign. Eric Erlandsen Athen Morgenlys 11/5 93. Tusch og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelse 16×19. (3).

Papiret er gulnet.

Kunstner og signatur rettet ved tegningen “Folkedans” 15. juli 2013.

Ældre malerier og møbler, 5. august 2013

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

14 bud

4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
1.000 DKK