Theodor Philipsen and others, 19th century
Joakim Skovgaard and others, 19th century (f. København 1856, d. sst. 1933)
Eric Erlandsen and others, 19th century
Theodor Philipsen: Køer på Saltholm. Usigneret. Betegnet på bagsiden Th. Philipsen Saltholm 1889. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 10×12.
Joakim Skovgaard: Folkedans, antagelig i Grækenland. Sign. J. S. 1885. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 10×29.
Eric Erlandsen.: Parti fra Athen. Sign. Eric Erlandsen Athen Morgenlys 11/5 93. Tusch og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelse 16×19. (3).
Papiret er gulnet.
Kunstner og signatur rettet ved tegningen “Folkedans” 15. juli 2013.
Ældre malerier og møbler, 5. august 2013
14 bud