Helfrich Peter Sturz (f. Darmstadt 1736, d. Bremen 1779)
Stående ung dame i lys kjole og blåt sjal med lyserøde roser, i baggrunden fontæne. Usigneret. Pastel på papir monteret på lærred. Lysmål 34,5×28. Empireramme.
Antagelig slægtning til kunstneren.
Proveniens: Efterkommere efter maleren, generalpostdirektør, etatsråd H. P. Sturz (1736–1779).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020