905/​646

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

Pige. Usign. Olie på lærred. 68×56.

Litteratur: Gustaf Engwall “Karl Isakson”, Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 1944, nr. 70. Litteratur: “Karl Isakson Målaren 1878–1922”, Moderna Museet, 2004, s. 140, helsides gengivelse s 121. Udstillet: “Samlarnas Utställning”, Stockholm 1937, uden katalognummer. Udstillet: “Barnet i Konsten”, Nordiska Museet, Stockholm, 1941. Udstillet: Föreningen för Nutida konst, Stockholm 19 oktober-30 november 1944, kat. nr. 26. Udstillet: Galleri Blanche, Stockholm, November-December 1949, nr. 23. Udstillet: “Karl Isakson”, Moderna Museet, Stockholm, 2004.

Proveniens: Kunsthandler Chr Larsen, København Proveniens: Richard Eeg-Olofsson og den svenske kunstner Otte Sköld. Senere nedarvet i familien.

Nationalmuseum, Stockholm inventarienummer 2329.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK