2431/581
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Skænk af eg med udskæringer, front med fire skuffer og fire døre, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. 1970'erne. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. To nøgler medfølger.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
Vurdering
Hammerslag
15 bud