E. C. Ulnitz (f. København 1856, d. sst. 1933)
Opstilling med gule roser på en grøn velourdug. Sign. E. C. Ulnitz 1890. Olie på lærred. 34×43,5.
Mindre krakeleringer, primært langs kanter. Mindre retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024