911/​111-A

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Købt af Den Gamle By i december 2022.

“En Torvedag i Wiborg”. Sign. monogram 1831. Olie på lærred monteret på lærred. 41×28.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 55, afb. s. 180.

Udstillet: Charlottenborg 1831 nr. 59. Der udførtes en radering efter maleriet, som blev uddelt til Kunstforeningens medlemmer.

Litteratur: Georg Nygaard, “Maleren Martinus Rørbyes Rejsedagbog 1830”, Kbh. 1930, afb. s. 30 og omtalt 28–29 med en længere beskrivelse af Rørbyes oplevelser i Viborg, hvor han opholder sig fra d. 11. -14. juni. Han besøger venner, besigtiger domkirken og oplever en torvedag: “Jeg saa ogsaa idag en Torvedag i Viborg, hvor de fornemste Artikler vare foruden Fødevarer, Lyngtørv, Træskoe og Jydepotter”.

Afbildet: Små Kunstbøger nr. 22 s. 21.

Rørbye udfører en akvarel i sin skitsebog under opholdet, som danner grundlag for oliemaleriet. Denne afb. s. 29 i rejsedagbogen. Herudover udførte han en del skitser af folkelivet, som han observerede i ly af travlheden på de forskellige markedspladser, han besøgte.

Nationalmuseet og Statens Museum for Kunst ejer hver en studie til nærværende maleri. Begge afbildet i udstillingskataloget “Martinus Rørbye. Det nære og det fjerne”, 2014 s. 95.

Proveniens: Maleriet blev bortloddet og vundet af major Cathala. Vinhandler Sandberg. 1871 solgt til etatsråd Broberg. Konferensrådinde Reisz (1905).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK