2414/​147

Skrivetøj af lys beige glaseret lertøj, rektangulær form, front prydet med klassisk profil i rondel. Et sandhus bevaret. Tyskland 19. årh. H. 9 cm L. 20,5 cm B. 8 cm. Endvidere et skrivetøj, grønglaseret, med navnetrækket Fridrich Siebmann. H. 6 cm L. 18 cm B. 14,5 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag og glasurafslag langs kanter. Grønt sandhus med rep.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK