Lisbeth Munch-Petersen (f. 1909, d. 1997)
Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Skål og kande af lertøj. Skål dekoreret med lys blå glasur, øverste kant med brunsort glasur. Sign. monogram. H. 5. Diam. 17,8. Kande med låg dekoreret med rødbrun glasur med elementer af blå og grå glasur, delvis stribet. Utydeligt stemplet monogram. H. 18. Unika. (2)
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
26 bud