2119/538
Børge Mogensen. “Folkestolen”. Sæt på ti stole med stel af bøg. Sæde med flettet papirgarn. Model J-39. Formgivet 1947. Udført for FDB. Mærket fra Det Kongelige Danske Kunstakademi. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Papirgarn med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud