1636/​1819

Fransk senempire urgarniture af gullig marmor og patineret bronze, bestående af kaminur og et par casoletter. På urhus Susanna i badet, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet Leclerc. 19. årh. H. 46 og 23,5. (3)

Afslag på urskive. Marmor med revner og mindre kanthak. Pendul samt optræksnøgle medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 8. september 2016

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK