1636/1819
Fransk senempire urgarniture af gullig marmor og patineret bronze, bestående af kaminur og et par casoletter. På urhus Susanna i badet, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet Leclerc. 19. årh. H. 46 og 23,5. (3)
Afslag på urskive. Marmor med revner og mindre kanthak. Pendul samt optræksnøgle medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 8. september 2016
Vurdering
Hammerslag