2033/994
Dansk møbeldesign
Højrygget lænestol med justérbar ryg/sæde samt skammel af teak, sæde og ryg betrukket med grønt uld, ryg med vippebeslag. Model 72 og 80. Udført og mærket hos SL Møbler v/ Søren Ladefoged & Søn, Durup. (2)
Litteratur: Mobilia no. 129, april 1966.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag