1850/6009
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Pigen i ilden”, 1938 (1939). Sign. med dedikation: “Kære Kaalund Jørgensen. En sen fødselsdagshilsen i Taknemmelighed. Asger J.”, 29–3-39. Bog med illustrationer af Asger Jorn og tekst af Genia Katz Rajchmann. Udgivet i 50 ekspl. på Ingrespapir. Nederste del af ryggen med brugsspor.
Litteratur: Van de Loo nr. 8. Proveniens: Kunstneren Martin Kaalund Jørgensen.
Moderne kunstbøger, 11. december 2018
Vurdering
Hammerslag