2123/8625
Russisk gudsmoderikon “Kazanskaya”, tempera på træpanel monteret med delvis forgyldt sølv oklad. Mestermærke AH, Moskva bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Monteret i senere kiot. Ikon 22×28. Kiot 62×44.
Ikon: krakeleringer samt afskalninger på bemalet del. Oklad med mindre buler og brud. Kiot: Enkelte smålister mangler. Små dele af ornamentik mangler.
Russisk tema, 7. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud