2415/​849

Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)

“Illona”. To-personers sofa med stel af bøg. Sider og ryg udspændt med kernelæder. Løse hynder betrukket med lyst brunt skind. Formgivet 1971. Udført og mærket hos Norell, Sverige. L. 156.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Kategori
Vur­dering

6.000 DKK

Solgt

Hammerslag

3.400 DKK  

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK