2115/​914

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Lænestol med stel af eg og armlæn af teak, løse epeda hynder med lyst stribet uld. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.

Litteratur: “Bygge og Bo”, hæfte 3, september 1954.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært på ben. Hynder med pletter

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK