2115/914
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Lænestol med stel af eg og armlæn af teak, løse epeda hynder med lyst stribet uld. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.
Litteratur: “Bygge og Bo”, hæfte 3, september 1954.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært på ben. Hynder med pletter
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag