2040/910
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Spisebord med udtræk, ben af bøg og top af teak. To tillægsplader af fyrretræ. Udført og mærket hos Andr. Tuck. H. 72. L. 128/228. B. 86.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre hak. Plader med finérrevner og afslag.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag