Hans Henrik Hansen (f. København 1894, d. 1965)
Herluf Jensenius (f. Vinkel ved Viborg 1888, d. Hellerup 1966)
En samling børnehjælpsfigurer samt salt- og pebersæt af fajance, dekorerede i farver. Aluminia. H. 13–17,5. (20)
Børnhjælpsfigurer: 1941–1858.
Store Claus og Lille Claus, salt- og pebersæt.
Lille hornblæser, Regimentets datter, Bajads, Colombine restaureret. Lilliesøster med slagmærke/revne på soklen. Lille Claus mangler prop, mindre afslag ved huller. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
13 bud