2415/​25

Dansk guldaldermaler, 19. årh.s begyndelse

“En Faun”. 1825. Usigneret. Olie på lærred. 125×104. Uindrammet.

Fra 1823 og op til 1840’erne afholdt Kunstakademiet i København en årlig konkurrence i at male efter levende model. I 1825 deltog fem malere, nemlig Martinus Rørbye (1803–1848), Ditlev Blunck (1798–1854), Troels Lund (1802–1867), Louis Aumont (1805–1879) og Ephraim Gumpert (ca. 1800–1837), og efter forslag fra Rørbye blev modellen poseret som en faun. Blunck endte med at vinde konkurrence, mens hans ven Wilhelm Bendz (1804–1832) på bemærkelsesværdig vis valgte at male en mindre version af motivet uden egentligt at deltage konkurrence (nu tilhørende Statens Museum for Kunst). ​Malerierne fra konkurrencerne i modelmaleri er i dag yderst sjældne, da de i samtidens øjne ikke var hverken salgbare eller bevaringsværdige. Kun ganske få eksempler er derfor bevaret og som regel kun fra de vindende kunstnere. Dette eksempel fra 1825-konkurrencen er derfor et vigtigt vidnesbyrd. Maleren må være én af de fem nævnte, hvoraf kun Bluncks, Lunds og Aumonts konkurrencestykker findes omtalt i andre kilder fra 1800-årene.

Flere lapper på bagsiden. Retoucheringer og reparationer. Krakeleringer. Minimale afskalninger. Trænger til rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag