2435/​644

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Flemming Lassen (f. 1902, d. 1984)

“Mayor”. Fritstående tre personers sofa med stel af sortlakeret eg. Hynder i sæde samt dybthæftet ryg betrukket med brunligt velour. Udført og mærket hos &Tradition. L. 200.

Oprindeligt formgivet til Søllerød Rådhus, som blev bygget i perioden 1939–42.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?