2447/20
Frisisk barokskab af egetræ, front med to fyldningslåger hvorbag talrige skuffer, balusterformede ben. Dekoreret med ejerinitaler anno 1743. 18. årh. H. 156. B. 101. D. 49.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger.
Vurdering