Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
Relief af udskåret træ i form af fløjtespiller. Bemalet i blå og gyldne nuancer. Unik. Sign. JH - 47. H. 39,5×23,5.
Fremstår med patina, herunder ridser, mærker og nogle afslag - heraf nogle medfødt i træet. Nogle små borebille huller.
Moderne kunst og design, 10. december 2019