Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-6/5”. Ikke komplet pendel med patineret fatningshus og støvhætte, patineret overskærm af bemalet messing, mellemskærm hvid/hvid kobber. Udført ca. 1930 hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Underskærm mangler. Øvre del af fatningshus mangler. Skruer til fastholdelse af underskærm mangler. Fatning og alt indvendigt ophæng, ledning m.m. mangler. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
19 bud