1847/​610

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-6/5”. Ikke komplet pendel med patineret fatningshus og støvhætte, patineret overskærm af bemalet messing, mellemskærm hvid/hvid kobber. Udført ca. 1930 hos Louis Poulsen. Diam. 60.

Underskærm mangler. Øvre del af fatningshus mangler. Skruer til fastholdelse af underskærm mangler. Fatning og alt indvendigt ophæng, ledning m.m. mangler. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 20. november 2018

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

19 bud

(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.000 DKK